Hakiki Bitlis karakovan bali

Karakovan petek

Bitlis Hizan yaylalarında ürettiğimiz doğal mumlu (karakovan) çiçek petek balımız, Karakovan balları arasında en çok sipariş alan ve en fazla tüketilen balımızdır. Karakovan petek balı üretildiği iklim şartları, bitki örtüsü ve rakım yüksekliğine göre sınıflandırılır. Karakovanların yüksek yerlerde kurulması gerekir. Ayrıca insan faktöründen, egzoz dumanından, ulaşım yollarından ne kadar uzakta kurulursa balın kalitesi o denli artar. Zaten organik balda da aranan kriterler bunlardır. Kırsalda olan karakovan meyve ve meyve özlerinden uzaklaşınca arılar bitkilere yönelir. Bitkiler ve çiçekler Karakovanın kalitesini arttırdığı gibi daha şifalı ve yararlı olmasına da etki eder. Bal bileşenleri sayesinde güç, kuvvet bağışıklık, şifa, onarma sağlayan yüksek besinli bir doğa mucizesi olarak değerlendirilmektedir. Bir yaş üstü herkesin düzenli olarak tüketmesi yönünde uzmanların önerileri sürekli medyaya yansımaktadır. Narin bal olarak 1950den beri arıcılık ve bal satışı yapmakta olduğumuzu ve siz değerli müşterilerimize bir günlük değil yıllardır güvenle ve artarak bu ürünleri sunmakta olduğumuzu lütfen unutmayınız.

Karakovan Bal ne demektir ?

Karakovan balı tüm peteğin arılar tarafından yapılmasıdır. Bu balın en büyük özelliği bal mumunun arı tarafından örülmüş olmasıdır. Diğer ballardan farkı peteği sağlamlaştırmak ve arının işini kolaylaştırmak için balın arasına sıkıştırılmış plaka mum konulmamasıdır. Aslında bu mumda arıların daha önce ürettiği petek balların süzülme işleminden arta kalan mumların eritilip işlenmesiyle elde edilir. Fakat sıkıştırıldığı için yenilirken ağızda dağılmaz ve balın yiyimini zorlaştırır. Karakovan balda ise mum ağızda daha kolay dağılır. Ayrıca karakovan balı üreticiye bağlı olarak şekerli veya şekersiz olabilir. Şekersiz karakovan balları tamamen doğal olan ballardır. Yine karakovan balı ile ilgili olarak yanlış bilinen hususlardan birisi de balın rengidir. Balın renginin koyu renkli olması balın karakovan balı olduğunu veya açık renkli olması karakovan balı olmadığını göstermez. Balın rengini, çiçek çeşidi ile yavru arıların petekte bulunup bulunmaması etkiler. Arılar, yavrularını koydukları peteklerin mumlarını yavrularını koruma içgüdüsüyle daha kalın örerler ve bu kalınlığın oluşturduğu sıcaklık ise peteğin renginin daha koyu olmasına neden olur.

İncelemiş olduğunuz Karakovan Petek Bal ürünümüz Bitlis Hizan yöresine aitt olup kendi üretimimizdir olup Çiçek balıdır. Narin bal olarak Bal mevsiminde arıya şeker vermiyoruz. Karakovan özelliği olarak kovandaki peteği arı kendisi yapmıştır. Haricen balmumu verilmemiştir. Bal gibi istismara açık ve çok çeşitlilik gösteren bir üründe Narin bal olarak ürünlerimiz hakkında tüm bilgileri sizlere sunmaktayız.