Hakiki Bitlis karakovan bali

Ocak 18, 2022 0 Yorum

Bal bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en önemli besinler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz, doğanın bizlere sunduğu bu mucizevi besin insan vücudunda olumlu etkiler yaratmaktadır. Hatta gerçekleştirilen araştırmalar referans alınarak balın sağlık açısından oldukça önemli olduğu vurgulanmaktadır. Hatta arı ürünlerinin çeşitli hastalıkları engellediğine dair bilgiler de yer almaktadır. Bal bünyesinde yer alan askorbikasit, flavonoidler, tokoferol ve çeşitli fenolik maddeler sebebiyle antioksidatif bir etkiye sahiptir. Balın cilt üzerindeki pozitif yönlü etkilerinden dolayı çeşitli kozmetik ürünlerinin bünyesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bal, yara izlerinin geçmesinde de oldukça etkili bir ham maddedir. Ayrıca balın sağlığa olumlu yönde etki edebilmesi için yetişkinlerin üç ila beş yemek kaşığı tüketmeleri önemli bir püf noktadır. Tüketimden yaklaşık bir veya iki ay sonra balın pozitif yönlü etkileri görülmektedir.

Bal, çiçeklerden yararlanılarak elde edilen nektarın tekrar tekrar sindirilip rafine edilmesiyle yapılan mucizevi bir besin türüdür. Bu gıda lif, yağ ve protein içermemektedir. Fakat bünyesinde vitamin ve minerali önemli miktarda bulundurmaktadır. Özellikle soğuk havalarda mutlaka beslenme listesine eklenmesi gerekilen balın insan sağlığına 5 önemli etkisini aşağıda sizlere derledik. Bunlar;

  1. Kalp hastalığı riskini azaltmaktadır: Bal ve kalp hastalığı arasında tartışılmaz bir bağlantı vardır. Bu antioksidan açısından zengin gıda, içerdiği polifenoller ile kan basıncını dengeleyebilmektedir. Bu sayede kalp krizi riskini de azaltabilmektedir. Yapılan araştırmaya göre, şeker yerine bal tüketen kişiler, “iyi” HDL kolesterol ölçümünde artış gözlemlerken, “kötü” LDL kolesterol seviyesinde düşüş gözlemlemektedir.
  2. Trigliserit miktarını düşürmektedir: Kandaki trigliseritler, kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Ayrıca insülin direncini tetikleyerek tip 2 diyabete yol açar. Araştırmaya göre bal, özellikle şeker yerine tüketildiğinde trigliserit oranını düşürebilmektedir.
  3. Cildi yenilemektedir: Balın antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, onu cilt yenilenmesi için çok etkili bir bileşen haline getirir. Antik çağlardan beri bal; yaraların, yanıkların, cerrahi yaraların iyileşmesi ve hücre yenilenmesi gibi durumlarda kullanılmıştır.
  4. Boğazı rahatlatmaktadır: Yukarıda bahsettiğimiz antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler balın tahriş olmuş bademcikleri rahatlatmasını ve öksürüğü tedavi etmesini sağlamaktadır.
  5. Faydalı bakterileri desteklemektedir: Bal, antioksidan özelliklerinin yanı sıra güçlü bir prebiyotiktir. Prebiyotikler, yalnızca sindirim sürecinde değil bağışıklıktan kaliteli cilt dokusuna kadar birçok açıdan vücuda destek olmaktadır.
Paylaş

Yorum yap