Hakiki Bitlis karakovan bali

Şubat 16, 2022 0 Yorum

Doğal bir antibiyotik olma özelliğini bünyesinde barındıran ve aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan bal, düzenli tüketildiği zaman vücuda her açıdan fayda sağlayan bir besindir. Düzenli tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlayan, cildi güzelleştiren bu besin, aynı zamanda  şeker tutkunlarının formunu korumalarının en temel yoludur. Peki her gün bal yemenin faydaları nelerdir?

Her Gün Bal Yemenin Faydaları; 7 İnanılmaz Fayda

  1. Uyku Düzenini Oturtur

Balda tryptophan adı verilen bir madde bulunur. Bu aminoasit, vücudun ihtiyaç duyduğu ancak doğrudan üretimini gerçekleştiremediği bir madde olarak bilinir. Söz konusu madde, uykunun düzene girmesini sağlar.

  1. Cildi Aydınlatır

Yukarıda da ifade edildiği üzere bal, güçlü bir antioksidandır. Düzenli tüketilmesi halinde vücuttaki toksinleri temizleme özelliği vardır. Bu durumun en doğal sonucu ise daha canlı ve sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmaktır.

  1. Kilo Vermeyi Destekler

İnsanların tatlı, şekerli besinleri tüketme ihtiyaçları mevcuttur. Ancak bu tür besinler, kilo vermek isteyen kişiler açısından pek de sağlıklı değildir. Bu durumun istisnalarından biri, baldır. Balın içerisinde bulunan maddeler, metabolizmanın hızlanmasını sağlayan yapıdadır. Bu sebeple doğal olmak şartıyla her gün bal tüketmenin faydaları arasında kilo vermek de bulunmaktadır.

  1. Kalbi Korur

Damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar, birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Bu problemlerin başında ise kalp yetmezliği gelir. Oysa her gün bir kaşık doğal bal tüketmek, damalardaki tıkanıklığı önemli ölçüde azaltır. Bu sebeple her gün bal yemenin faydaları arasında kalp sağlığının güvence altına alınması da yer alır.

  1. Hafızayı Güçlendirir

Balın hafızaya faydaları iki açıdan ortaya çıkar. İlk olarak bal içerisinde bulunan antioksidanlar stres ile mücadele eder. Bu sayede hafıza güçlenir. Bununla birlikte bal içerisinde bulunan kalsiyum da beyin tarafından kolayca emilir ve bu sayede beyin işleyişini olumlu etkiler.

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antibakteriyel maddeler açısından zengin bir yapıya sahip olan bal, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunu mantar, bakteri ve virüslere karşı vücudun güçlenmesini sağlayarak mümkün kılar.

  1. Öksürüğü Durdur

Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte ortaya çıkan öksürük, kimi zaman dayanılmaz bir hal alır. Kuru öksürük ise çoğu zaman ilaçlarla tedavi edilemez. Oysa her gün bal yemenin faydaları arasında yer alan iltihap kurutma, öksürüğün azaltılmasını da mümkün kılar. Bunun için bir kaşık doğal balın ılık su ile karıştırılarak içilmesi gerekir.

Paylaş

Yorum yap